آشنایی با گروه Team lab
مرزی بین انسان، طبیعت و جهان وجود ندارد

Team lab، یک گروه هنری بین رشته ای هستند که خود را” فوق فناوری ” می نامند. این گروه که از سال 2001 در توکیو ژاپن توسط توشیوکی اینوکو و چند تن از دوستانش تشکیل شده است. ، این گروه متخصصان  در زمینه های مختلف را در جامعه دیجیتال گرد هم آورده است و متشکل  از هنرمندان، برنامه نویسان، مهندسین نرم افزار ، انیماتورهای CG، ریاضیدان ها و معماران است.

Team lab، با هدف کشف رابطه جدیدی بین انسان و طبیعت و جهان از طریق هنر شروع به فعالیت کرده است. فناوری دیجیتال به هنر این امکان را داده تا خود را از مرزهای فیزیکی آزاد کرده و از مرزها عبور کند. Team lab  هیچ مرزی بین انسان و طبیعت و جهان نمی بیند. یکی در دیگری است و دیگری در آن یکی. همه چیز در یک زندگی طولانی، شکننده و در عین حال معجزه آسا و بدون مرز وجود دارد.

برای اولین بار در سال 2011 در تایپه و گالری  kaikai kiki ، هنر خود را به نمایش دراوردند. پس از آن در سال 2013 به نمایشگاه دو سالانه سنگاپور پیوستند. سال 2014، گالری صلح نیویورک برای کمک به  ارتقا آثار هنری team lab، شروع به تبلیغات در این زمینه کرد.  و برای اولین در سال 2015 ، نمایشگاه اختصاصی خود را در ژاپن راه اندازی کردند. نمایشگاه هنر و آموزش! و به این ترتیب فرصت برای نمایشگاه های بین المللی برای گروه team lab، فراهم شد و توانستند در لندن، پاریس، ایالات متحده، تایوان، چین، کره، اندونزی، تایلند و … حضور داشته باشند.

 

متخصصین Team lab معتقدند فناوری های دیجیتال می تواند هنر را گسترش دهد و روابط جدیدی را بین افراد ایجاد کند. فناوری دیجیتال جزئیات پیچیده و آزادی را برای تغییر امکان پذیر می کند. قبل از اینکه مردم فن آوری دیجیتال را بپذیرند، اطلاعات و بیان هنری باید به شکل فیزیکی ارائه می شد. بیان خلاقانه از طریق رسانه­های ساکن در تاریخ بشر وجود داشته است که اغلب از اشیای فیزیکی مانند بوم و رنگ استفاده می­شود. ظهور فناوری دیجیتال اجازه می دهد تا بیان انسان از این محدودیت ها آزاد شود و این امکان را برای او فراهم می­کند تا به طور مستقل وجود داشته و آزادانه تکامل یابد. و از آنجایی که هنر دیجیتال به راحتی می تواند گسترش یابد، میزان استقلال بیشتری در فضا فراهم می شود و می­توان فضاهای بسیار بزرگ­تری را مورد استفاده قرار داد و بینندگان می­تواند مستقیما آثار هنری را تجربه کنند.

ویژگی های فناوری دیجیتال به آثار هنری این امکان را می دهد تا بینندگان در تعامل با محیط تحول را در یک اثر هنری درک کرده و از این طریق بینندگان به بخش ذاتی از آن اثر هنری تبدیل شوند.

از آنجایی که در آثار تعاملی که Team lab خلق می کند، حرکت بیننده یا حتی حضور آنها باعث دگرگونی در آثار هنری می شود و مرزهای بین اثر و بیننده مبهم می شود و بینندگان بخشی از اثر هنری خواهند بود. و این رابطه بین اثر هنری و فرد به رابطه اثر هنری با گروهی از افراد تبدیل می شود. بنابراین ببینده ای که 5 دقیقه پیش حضور داشته و یا شخص کنار شما چه رفتاری از خود نشان می دهد، ناگهان مهم می شود. بیننده ای که روبروی یک اثر تعاملی ایستاده، برخلاف بیننده ای که در مقابل یک نقاشی معمولی ایستاده است، از حضور دیگران آگاهی بیشتری پیدا می کند.

برخلاف نقاشی فیزیکی روی بوم، فناوری دیجیتال غیرمادی می تواند هنر را از فضای فیزیکی آزاد کند و به دلیل ویژگی تغییر شکل آزادانه خود، می تواند از مرزها عبور کند.

بنابراین در هنر دیجیتالی تعاملی ، حضور افراد به عنوان عنصری برای اثر هنری استفاده می شود و از این رو یک رابطه جدید بین افراد در فضای هنری ایجاد می شود. و بیننده در این محیط منحصر به فرد احساس می کند با دیگران ارتباط برقرار کرده است.

آثار هنری در مجموعه Team lab توسط تیم متخصص پس از یک روند تفکر از پیش از آغاز و در حین کار خلق می شود، شاید این آثار در نگاه اول تک لایه و مسطح باشد اما اثرهایی چند بعدی است و  دارای یک لایه اساسی  نامشخص و بلاتکلیف است.

 

همرسانی این خبر

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *