بیانیه شورای بین‌المللی موزه ها در خصوص ضرورت تخصیص بودجه امدادی به موزه ها در عصر شیوع کرونا

دوم آوریل مصادف با چهارده فروردین از سوی شورای بین المللی موزه ها ایکوم، بیانیه ای مبنی بر حمایت از موزه ها در زمان همه گیری کرونا منتشر شد که به شرح زیر است:

 

شورای بین المللی موزه ها ICOM غم و اندوه عمیق و همبستگی خود را با مردم آسیب دیده ی سراسر جهان ازبیماری COVID-19 ابراز داشته است ؛

ما نیز در غم زندگی های از دست رفته، سوگواریم و همدردی خود را عمیقا به کسانی که عزیزان خود را از دست داده اند، ابراز میکنیم .

ما از متخصصان بهداشت و درمان ، که با آگاهی از به خطر افتادن زندگی خود، در خط مقدم نبرد با این معضل، به شکلی بی نظیر تلاش می کنند و از جامعه علمی بین المللی، که خستگی ناپذیر در تلاش برای یافتن درمان هستند، سپاسگزاریم.

دولتها در سرتاسر جهان با تعطیل کردن مدارس و اماکن عمومی و وضع قوانین سختگیرانه، اقداماتی ضروری برای جلوگیری از انتشار ویروس انجام داده اند.

دو میلیارد نفر در خانه های خود محدود شده اند و تعداد آنها در حال افزایش است. آنها نه فقط سلامتی خود  بلکه معیشت اشان را نیز در خطر می‌بینند.

با بسته شدن کارخانه ها، فروشگاه ها و ممنوعیت سفر ، اقتصاد جهانی در حاشیه رکودی عمیق قرار می گیرد. بخش فرهنگی که به شدت تحت تأثیر تعطیلی موزه ها ، کتابخانه ها ، سینماها ، تئاترها و … قرار دارد ، با ضرری بزرگ روبرو خواهد شد که قادر است کلا چشم انداز فرهنگی کل جوامع و کشورها را متاثر کند.

ما با درک این موضوع که اولویت، تضمین سلامت و امنیت اقتصادی جوامع آسیب دیده است، نگرانی خود را در خصوص آینده موزه ها و میراث فرهنگی ارزشمند آنها ابراز میداریم.

موزه ها بخش اساسی هویت اقوام و ملل و عنصر اساسی جوامعی هستند که به آنها خدمت می کنند. آنها مخازن دانشی هستند که از قرن‌های متمادی تغذیه شده اند و نقش آنها در آینده بشریت حائز اهمیت است به ویژه، در مواردی که عدم اطمینان بسیاری در خیلی از موارد زندگی امروزه ما وجود دارد.

موزه هایی که امروز به طور موقت بسته شده اند، بعضا پیش از این نیز به شدت با کمبود بودجه مواجه بوده اند. بنابراین در روزهای آتی نیز تعطیلی در انتظار آنهاست.

در ایتالیا، بخش فرهنگی پیش‌بینی کرده که طی سه ماه آینده سه میلیارد یورو از دست خواهد داد. در اسپانیا به این بخش، 980 میلیون یورو فقط در ماه آوریل ضرر خواهد رسید. انجمن موزه های آمریکا AAM تخمین می زند که یک سوم موزه ها در ایالات متحده آمریکا، مجددا بازگشایی نخواهند شد.

هزاران نفر از متخصصان موزه، خصوصا متخصصان مستقل و غیر قراردادی، در آستانه ازدست دادن معاش خود هستند و یا این اتفاق افتاده است.

ایکوم، نماینده موزه ها در سطح بین المللی، از سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان، درخواست می‌کند که اختصاص بودجه حمایتی را به جهت نجات موزه آغاز کنند تا موزه ها بتوانند از این دوره جان سالم به درببرند و ماموریت خود که رساندن خدمات مهم و حیاتی برای نسل های آتی است را ادامه دهند.

روند بهبودی جوامع ما پس از بحران COVID-19 طولانی و پیچیده خواهد بود. موزه ها، به عنوان مکان های بی نظیر در امر انتقال دانش و آموزش همگانی نقش مهمی در ترمیم و تقویت بافت اجتماعی جوامع آسیب دیده دارند.

ما برای اطمینان از آینده موزه ها، با دولت های ملی، منطقه ای و همچنین با موسسات همکار و سایر سازمان های بین المللی همکاری خواهیم نمود.

 

منبع:  https://icom.museum/en/news/statement-on-the-necessity-for-relief-funds-for-museums-during-the-covid-19-crisis/

همرسانی این خبر

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *