روز جهانی موزه مبارک!

امروز نیز مانند 18 می هرسال (از سال 1977 تاکنون) ، انجمن جهانی موزه‌ها برای روز جهانی موزه، گرد هم جمع می‌شوند. امسال، این جشن در شرایطی خاص نسبت به گذشته برگزار می‌شود. زمان عجیبی برای بزرگداشت این روز به نظر می‌رسد، چنان‌که هزاران موزه همچنان تعطیل هستند و و افکار ما نامطمئن و مخدوش نسبت به چند ماه بعد. هم‌اکنون زمان آن است که پیام روزجهانی موزه را عرض کنم.

این جشن جهانی با هدف مشخصی به وجود آمده‌است: ترویج موزه‌ها به عنوان ابزاری مهم برای توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم. صلح اغلب- و به اشتباه- با نبود جنگ همراه است. بحران کوید 19، به دور از هر تعارضی که به طور معمول درک می‌کنیم، بیانگر واقعیتی پیچیده‌تر است.

از آنجایی که صلح بدون فرصت برابر، ارائه و دسترسی وجود ندارد؛ صلح و آرامش بدون زدودن ذهن و نهادها ما و بدون آینده‌ای پایدار برای سیاره ما وجود ندارد. موزه‌ها با تکیه بر توانایی خود در ایجاد زمینه‌ای برای درک مشترک مبتنی بر تبادل فرهنگی و گفتمان، این قدرت را دارند که سهم زیادی در پیشبرد اهداف ما برای که همانا صلح واقعی و پایدار است، داشته باشند.

با شعار “موزه‌ها برای برابری: تنوع و فراگیری”، هدف روز جهانی موزه درسال2020 ؛ نقطه‌ی اجماع موزه ها و جامعه مدنی به طور کلی است، زیرا این روز تنها مختص موزه‌ها نیست: این جشن برای تک تک افرادی است که موزه‌ها را به مکان‌هایی چنین شگرف تبدیل می‌کنند. موضوع درباره‌ی کودکان مدرسه‌ای با چشمانی حیرت‌زده، موزه‌دارنی پرشور و شوق، علاقه‌مندان به هنر،کارگزارانی متعهد و بازدید‌کنندگانی مقطعی است. موضوع میراث طبیعی ما و تنوع زیستی شگفت‌انگیز آن است. در مورد حافظه جمعی مشترک ما و تنوعی است که ما را با تفاوت‌ها در کنار هم قرار می‌دهد.

در این بخش می‌خواهیم از چندمنظری که موزه ها وجوامع وابسته به آنها و مردم را تشکیل داده‌اند و ابزاری برای شناسایی و غلبه بر تعصبات در نمایش و روایتگر داستان هستند، تجلیل کنیم. این آرزوها محدود به 18 می نیست و ما این روند را تا هر زمان که لازم باشد به اتفاق متخصصان حرفه‌ای موزه‌ها که در تلاش برای برابری هستند ادامه خواهیم داد.

در روز 18 می امسال، می‌خواهم برای شما پیام‌ رسان امید باشم. بایستی با روحیه همبستگی، مقاومت و نوآوری به جلو حرکت کنیم. هر یک از ما در تصویرسازی مجدد و ساخت آینده‌ای مبتنی بر برابری، تنوع و فراگیری، نقش مهمی ایفا می‌کند. به نمایندگی از جامعه جهانی شورای بین المللی موزه‌ها، برای شما، روز جهانی موزه‌ی خوشی را در سال 2020 آرزو می‌کنم!

سوآي آكسوي

رئيس ايكوم جهاني

 

همرسانی این خبر

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *