سفري به تاريخ كودكي با موزه كودكي ايرانك

 

موزه کودکي ایرانک ، نمایشگاه ویژه تاریخ و فرهنگ کودکی است که در آن به نشانه ها و سندهای مربوط به زیست کودک و کودکی در سیر تاریخ پرداخته شده است.

این  موزه نتیجه نزدیک به 20 سال تحقیق در زمینه تاریخ ادبیات کودک است. این موزه اکنون در ساختمان گنجینه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، با همکاری فعالان و قصه گویان مشهور در حوزه کودک فعالیت می کند.

موزه کودکی ایرانک تنها برای نمایش شی و بازدید از وسایل قدیمی برپا نشده بلکه هدف موزه، ایجاد اتفاقات جدید برای کودکان امروز و کودکان دیروز است. این مجموعه با کمک روایت، داستان ها و بازی، کودکان  را در کنار خانواده هایشان با روایت ها درگیر می شوند و در این میان احساس می کنند، درک می کنند و تجربه می آموزند.

در این موزه با دوره های مختلف فرهنگی در ایران آشنا می شویم. فرهنگ و ادبیات کودکان باستان و کودکان اسطوره ای در شاهنامه،  ایران پس از اسلام و بازتاب نقش کودکان در مینیاتورها، فرهنگ ایران در دوره قاجار و مشروطه و فرهنگ کودکی مدرن و آموزش و پرورش نو.

موزه کودکی ایرانک از تاریخ دوم اسفند 1398 به خاطر شیوع بیماری کرونا تعطیل شده است. اما فعالیتشان در فضای مجازی برای مخاطبان همچنان ادامه دارد.

قصه گویی و نقالی، آموزش کار دستی، آموزش ساخت مجسمه با خمیر، ساخت عروسک از جمله کارهایی است که می توانید با دنبال کردن موزه ایرانک در اینستاگرام به آدرس iranak_org ببینید و لذت ببرید.

همچنین روی وبسایت موزه به آدرس iranak.org ، گزینه موزه مجازی رو انتخاب کنید و از دسته بندی های موجود مانندعروسک ، آموزش و پرورش ، اسباب بازی و … تصاویر و عکس هایی از اشیا موزه کودکی رو ببنید و اطلاعاتی در باره آن شی مانند سایز و جنس و زمان و محل تولید بدست بیاورید. نوع کارکرد، هدف از تولید و یا حتی نام اهدا کننده شی به موزه نیز ثبت شده است.

 

همرسانی این خبر

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *